Order of Malta

Knights Hospitaller

2022 Board of Councillors Committees

The President and Chancellor are ex-officio’s on all committees except the Audit and Nominating Committee

Admissions and Formation Committee*

Thomas Reedy, Chair
Gail Berardino
Mary Beth Fessler
Anthony Gagliardi
Frá Nicola Tegoni

Affiliates Committee 

(Provides oversight of the Auxiliary’s Governance Committee)

Kenneth Craig, Chair
Michael Donoghue
Margaret Lyons
Luisa Majoni d’Intignano, ex officio
Mary Delaney, ex officio

Auxiliary Committee

Luisa Majnoni d’Intignano, Chair
Mary Delaney, Vice Chair
Lauren Andree, Hospitaller
Stephanie Babin, Secretary
Nick Musicco, Treasurer
Francesca Tempesta
Christopher Carter Lee
Kenneth Craig, ex‐officio

Area Support & Development Committee

Board Members:
Peter Bewley, Chair
Gail Berardino
Fernando Blanco-DoPazo
Kenneth Craig
Virginia Dwyer-Aoyama
Mary Beth Fessler
Rory Kelleher
John Mitchell
Non-Board Members:
Camille Kelleher
Peter Maloy
Barbara Wilson

Audit Committee*

Gail Berardino, Chair
William Besgen
George Molinsky

By-Law/Legal Committee*

Rory Kelleher, Chair
Peter Bewley
George Molinsky
John O’Rourke

Communications Committee

Kathleen Gantz, Chair
Fernando Blanco-DoPazo
Nancy Graebe
John Mitchell
Thomas Reedy

Disciplinary Committee*

John Murphy, Chair
George Molinsky
Frá Nicola Tegoni

Executive Committee*

Peter Kelly, Chair
Laure Aubuchon (Treasurer)
Thomas Reedy (Chancellor)
Peter Bewley (Secretary)
Kenneth Craig (Hospitaller)
William Besgen
Anthony Gagliardi
John Murphy
Deborah O’Hara-Rusckowski
Anne Peach

Finance/Budget Review Committee*

Laure Aubuchon, Chair
William Besgen
Michael Donoghue
Mary Beth Fessler
Rory Kelleher
Margaret Lyons

Grants Committee

Anne Peach, Chair
Andy Aoyoma
Laure Aubuchon
Kenneth Craig
Kathleen Gantz
Peter Kelly
Deborah O’Hara-Rusckowski

Malta Human Services Foundation Board of Councillors Representatives

William Besgen
Kathleen Gantz
Peter Kelly
John Mitchell
Anne Peach
Thomas Reedy

Nominating Committee*

Anthony Gagliardi, Chair
Fernando Blanco-DoPazo
Kathleen Gantz
John Murphy
Frá Nicola Tegoni

Prison Ministry Committee

Craig Gibson, Chair
Fay Connors, AUX
Grace Dawgert
Marion Glennon
Steve Hawkins
Pat Hofmeister
Bill Mattison
Paul Young

Spirituality, Education, Witness to the Faith Committee

Board Members:
Nancy Graebe, Chair

Joseph Dutkowsky
Virginia Dwyer-Aoyama
Margaret Lyons
George Molinsky
Deborah O’Hara-Rusckowski
John O’Rourke
Frá Nicola Tegoni
Frá Richard Wolff
Non-Board Members:
John Haas
Rev. Joseph Johnson
Rev. Enrique Salvo
Jean Maloy

Development Director Search

Anne Peach, Chair
Peter Bewley
Kathleen Gantz
Thomas Reedy

 

* Standing Committees

Order of Malta, American Association, U.S.A.

American Association, U.S.A
1011 First Avenue, Room 1350
New York, NY 10022
(212) 371-1522